TROCHĘ HISTORII SUSHI

Sushi jest tradycyjną potrawą japońską, przygotowywaną na wiele sposobów, jednak nieodłącznym składnikiem jest zawsze ryż doprawiony octem. Przyrządzanie sushi wbrew pozorom wymaga sporej wiedzy. Do sushi używa się wyłącznie ryżu o najwyższej jakości. Ryba lub owoce morza użyte do sushi muszą być oczywiście bardzo świeże.

Jest wiele sposobów przygotowywania sushi. Ryby najczęściej używane do sushi to: tuńczyk, ośmiornica, węgorz, krewetka, makrela i mięczaki. Oprócz sushi z rybą, robi się także sushi z omletem, wodorostami i warzywami. Ryba "niekoniecznie" musi być surowa, może być gotowana, duszona lub marynowana.

Początkowo sushi było po prostu sposobem przechowywania ryb


Oczyszczone, surowe i osolone ryby było umieszczane pomiędzy warstwami ryżu i przyciskane ciężkim kamieniem. Po kilku tygodniach kamień zdejmowano, a ryż owijano płótnem. Po kilku tygodniowej fermentacji ryż z rybą był gotowy do spożycia. Tak przygotowane sushi (nazywane narezushi) do dnia dzisiejszego jest serwowane w tradycyjnych restauracjach w Tokio. Potrawa ta ma jednak tak intensywny zapach, że nie każdy jest w stanie ją choćby spróbować.

Współczesna forma sushi została zapoczątkowana w XIX wieku przez kucharza imieniem Yohei


Zrezygnował on z fermentowania ryb i przyrządzał sushi zbliżone do dzisiejszej formy tego dania. To właśnie wtedy wykształciły się dwa różne style przygotowywania sushi: Kansai (powstał w Osace) oraz styl Edo, pochodzący z Tokio, niegdyś nazywanego Edo. Tokio od zawsze obfitowało w świeże ryby i owoce morza; dlatego też najpopularniejszą formą sushi było tam nigiri-sushi (kawałek surowej ryby układany na małej porcji ryżu). Natomiast Kansai sushi przygotowywane było z przyprawionego ryżu z dodatkami, w niewielkich porcjach w formie paczuszek.

TOKYOTO.pl

2008-11-14